Our News

Latest news from our blog

Pamiętaj abyś dzień święty święcił

Pamiętaj abyś dzień święty święcił

By Proboszcz on 22 marca 2020 in Aktualności

Foto z dnia 22.03.20120r.

Za nami kolejna niedziela – Dzień Pański.  Wierni naszych  parafii są bardzo dyscyplinowani stosując się do zaleceń najwyższej władzy świeckiej jak i duchownej. Biskupi udzielając dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. w kościele – podali warunki, zachęcali też , aby w domach wykorzystywano transmisje mszy św. telewizyjną ,  radiową czy internetową, gromadząc się na ten czas przy odbiornikach. Czas ten bowiem jest święty   zarezerwowany dla Boga. Niczym innym w tym czasie  domownicy nie powinni się zajmować. Czy tak wyglądało  przeżywania dnia świątecznego w naszych domach. Czy wierni, którzy w niedzielę nie włączyli się w wirtualne uczestnictwo we mszy św.  a czasie transmisji mszy  zajmowali się czymś innym, spełnili  trzecie przykazanie Boże i pierwsze kościelne. To jest poważne pytanie. Odnoszę wrażenie, że wielu parafian  dyspensę biskupa od osobistego uczestnictwa we mszy  św. niedzielnej w kościele potraktowało jak dzieci szkolne, którym nauczyciel oznajmił, że nie będzie lekcji  dziś, jutro i po jutrze – huuuura odpowiedziały uradowane dzieci zwłaszcza te, którym szkoła nie po drodze i szybko poszły do domu. Inni uczniowie byli tym zmartwieni. Okazało się, że dla nich – uczniów –  pobyt w domu nie jest czasem wolnym a nauki, czasem leniuchowania, ale czasem nauki.   Podobnie ma się życiem religijnym – św. Jan XXII – papież mawiał ” diabeł nigdy nie jedzie na wakacje”. Obecny czas jest trudnym czasem także i  dla chrześcijan, jest to też czas próby naszej wiary. Tegoroczne hasło duszpasterskie brzmi: EUCHARYSTIA DAJE ŻYCIE , św. Jan Paweł II – mówił że, eucharystia  ma być w centrum naszego życia religijnego. Czy tak jest?  W związku z zagrożeniem koronowirusem, władza świecka jak i kościelna wydała konkretne  zarządzenia, aby ochronić społeczeństwo od kolejnych  zarażeń ustanawiając między innymi limit 50 osób w kościele w czasie mszy św. Jak wyglądała frekwencja wiernych  w naszej parafii liczącej 1540 osóbNiedziela 15 marca osób w kościele: g. 8:00 -12, g.10:00 – 7, g.12:00 – 12, = 31;  GŻ g. 16:00 -11. Niedziela 22 marca – g. 8:00 -9, g. 10:00 – 7, g. 12:00 – 9 = 25 ; GŻ  g. 16: – 7.   Jeżeli bałem się przyjść w niedzielę na mszę św. z obawy o swoje zdrowie – bo mogą być tłumy, to czy nie pomyślałem, aby przyjść na mszę św. w dni powszednie, gdzie kapłan odprawia mszę św. w obecności 1,3-5 osób, a nawet bez wiernych, bo nikt nie przyszedł i spokojnie przyjąć Jezusa w komunii św pod postacią Chleba dającego życie. Nadal wielu wiernych nie uczestniczy we mszy św. z lenistwa. Może warto wyciągnąć wnioski i zapytać siebie – kim jest dla mnie Jezus Chrystus? Jak jest moja wiara.  Jezus pyta dziś każdego z nas jak Piotra – czy ty mnie kochasz?  Szczerze odpowiedz Jezusowi i sobie.

EUCHARYSTIA – CENTRUM ŻYCIA CHRZEŚCIJAŃSKIEGO